Top Image

BPH-Beskrivning 20 september, Uddevalla

Datum: 2025-09-20 

PlatsSchäferklubben,  Timbo 112, 451 91 Uddevalla 

Anmälan: maila  sara.hellstrom@pudelklubben.se, skriv gärna “BPH 20 sep” i rubriken och ange medlemsnummer och hundens registreringsnummer i mailet. Du kommer därefter få inloggningsuppgifter för att kunna anmäla dig på Västra Kennelklubbens (VAKKs) hemsida.  

Sista anmälningsdag: 10 augusti 

Avgift: Kostnad för BPH är 1000kr och betalas till Västra Kennelklubben i samband med anmälan. Svenska Pudelklubben västra avdelningen, (SPKv), sponsrar 20st medlemmar som genomför BPH under 2025 med 300kr som återfås efter genomfört BPH.  

Eventinformation

Välkommen på BPH reserverat för Svenska Pudelklubbens medlemmar! 

Vi i Svenska Pudelklubben arbetar för att så många pudlar ska bli mentalbeskrivna som möjligt. Ju fler pudlar som blir beskrivna desto större koll har vi på hur vår ras är mentalt – en viktig aspekt för att kunna föda upp stabila och trygga hundar som trivs med ett liv i familjen och samhället. BPH – beteende och personlighetsbeskrivning hund, är ett standardiserat sätt att beskriva en hunds personlighet och temperament. BPH är inte en tävling eller någon prestation där det finns rätt eller fel utan en ren beskrivning. Utöver att BPH är användbart i avelsarbetet så kan beskrivningen ge dig som hundägare nya insikter i hur din hund fungerar och vad just din hund behöver för stöd. Efter att ni gjort BPH går beskrivaren igenom beskrivningen med dig och du kan passa på att ställa frågor till en person som verkligen kan detta med mentalitet.  

Vill du veta mer om BPH kan du gå in på https://www.skk.se/aktiv-med-hund/mentalbeskrivning/bph/ där det även finns en film att se.